Zabytek miesiąca: wrzesień / rok: 2021. Symbol zabytku: MP/P/2599


Plan lekcji z reklamą Powiatowej Kasy Oszczędnościowej w Prudniku

W zbiorach prudnickiego muzeum znajduje się zarejestrowany pod numerem MP/P/2599 unikatowy plan lekcji – sądząc po nazwach przedmiotów – początkowej klasy szkoły podstawowej. Ma on formę złożonej na pół kartki A4. Na stronie tytułowej rysunek przedstawia na pierwszym planie tonącą szalupę ratunkową z przerażoną załogą, a w dali widać tonące statki i unoszący się z nich dym. Nad szalupą i wokół niej wiją się kreski jakby narysowane przez niesfornego dzieciaka. Poniżej krótka reklama Powiatowej Kasy Oszczędnościowej w Prudniku z filiami.

Obraz:

Wewnątrz kolorowana rycina przedstawia scenę bitwy morsko-powietrznej i przyczepione na linach do statków fruwające „monstrua”. W prawym dolnym rogu tabelka zawierająca plan lekcji. Sądząc po piśmie plan lekcji mógł dotyczyć najwcześniej roku szkolnego 1942/43, gdyż we wrześniu 1941 zabroniono używania w szkołach pisma Sütterlina (niemieckiego pisma odręcznego), jednakże rok szkolny w dawnych Niemczech zaczynał się w okolicach Wielkanocy.

Obraz:

Rozwiązanie zagadkowych rysunków przynosi tekst na ostatniej stronie: chodzi o ataki niemieckiego lotnictwa na brytyjskie konwoje morskie. Według tego opisu zaatakowane jednostki morskie wypuszczały w powietrze mocowane na stalowych linach balony zaporowe. Niemieckie myśliwce ostrzeliwały powłoki balonowe, które stawały w płomieniach, a uwolnione w ten sposób liny spadały z olbrzymią siłą z 1500 – 2000 m na statki i łodzie ratunkowe. Jednocześnie brytyjska artyleria przeciwlotnicza nie mogła strzelać do niemieckich samolotów, bo niszczyłaby własne zapory. W ten sposób Anglicy sami na siebie ukręcili bata. Podkreślona została zmyślność i rycerskość niemieckich lotników oraz nieporadność brytyjskich strategów. I to wszystko ze szczegółami w zeszyciku zawierającym „plan lekcji”. Jakże odmiennie od okrucieństw wojny prowadzonej na terenie Polski – od wybuchu której mijają dziś 82 lata.

Obraz:

oprac. Janusz Stolarczyk

 

Publikacja: Środa, 1 września 2021r. godz.:15:18.

Inne zabytki miesiąca:

Powrót do wyboru zabytku miesiąca