Prezentacja filmu dokumentalnego POD PRESJĄ

• dr Dagmara Spolniak, autorka filmu

Moderator:

• Waldemar Gielzok Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego

Film „Pod presją” to dokument historyczny, którego autorką jest Dagmara Spolniak. Traktuje o postaci generała von Choltitza. Dietrich von Choltitz (ur. 9 listopada 1894, Schloss Wiese, obecnie Łąka Prudnicka, zm. 4 listopada 1966, Baden-Baden) – niemiecki wojskowy w stopniu generała piechoty, wojenny gubernator Paryża w czasie II wojny światowej. Zasłynął z tego, że sprzeciwił się wykonaniu rozkazu Hitlera, który nakazywał zniszczenie miasta, za co został skazany na karę śmierci, niewykonaną z uwagi na fakt znajdowania się w niewoli. Założeniem filmu nie jest pokazanie śląskiego generała jako „bohatera bez skazy i zmazy”, lecz tego, co ze współczesnej optyki wydaje się istotne: „reorientacja” i ochrona Paryża przed totalnym zniszczeniem. A to gest nie do przecenienia, wychodzący poza wiedzę z Wikipedii, gest, który uznano za jeden z filarów francusko-niemieckiego pojednania i idei zjednoczonej Europy.

Organizator:

• Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy:

• Konsulat Republiki Federalnej Niemiec Opole
  • Prudnicki Ośrodek Kultury
  • Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej

Publikacja: Piątek, 17 czerwca 2016r. godz.:17:16.