Arcydzieła Davida Vinckboonsa

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na prelekcje dotyczące obrazów z kręgu flamandzkiego malarza Davida Vinckboonsa.
Wykłady prowadzone będą przez historyków sztuki:

• dra Dariusza Kacprzaka z Muzeum Narodowego w  Szczecinie
  • dra Davida  Junka z Muzeum w Políčkach

Sobota 17 września 2016 r. godz. 18:00
Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku

Wydarzenie realizowane w ramach prudnickich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

David Vinckboons – malarz flamandzkiego pochodzenia  żyjący na przełomie XVI i XVII w. Jego dzieła cieszyły się ogromnym wzięciem, a sam artysta stał się jednym z najpopularniejszych malarzy tworzących w Holandii. Vinckboons specjalizował się w malowaniu pejzaży oraz scen z życia ówczesnych chłopów i mieszczan.
W zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej znajduje się obraz przedstawiający jarmark, który przypisywany  jest Davidowi Vinckboonsowi. Stanowi jeden z najcenniejszych eksponatów placówki. W polskich zbiorach niewiele jest dzieł związanych z artystą. Jeden z nich znajduje się w Prudniku, kolejny jest w zasobie Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dość wspomnieć, że posiadaniem dzieł ze szkoły Vinckboonsa mogą się poszczycić takie miasta jak Amsterdam, Drezno, Haga, Monachium i Wiedeń.
Tymczasem w Muzeum w Ostrawie (Czechy) znajduje się obraz do złudzenia przypominający Jarmark, ten ze zbiorów Muzeum w Prudniku. Jaka tajemnica łączy te dwa dzieła? Na to i inne pytania poszukają odpowiedzi najwybitniejsi znawcy tematu: dr Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz dr David Junek z Muzeum w Políčkach.

Publikacja: Poniedziałek, 12 września 2016r. godz.:14:17.