Krystyna Sobczak i Piotr Myszyński - wspomnienie

Krystyna Sobczak

15 grudnia 2003 roku zmarła Krystyna Sobczak – artystka i nauczycielka o niezwykle ciepłym usposobieniu. Urodziła się 12 października 1948 r. w Świebodzinie. Ukończyła Wydział Artystyczno-Pedagogiczny na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała jako nauczycielka m.in. w Szkole Podstawowej nr 3 w Prudniku oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Prudniku.
Nazywana była „tytanem pracy”. W twórczości artystycznej upodobała sobie przede wszystkim malarstwo olejne, choć tworzyła także formy użytkowe (ceramikę ręcznie malowaną, hafty, miniatury).
W swoich obrazach szczególną uwagę zwracała na rozmieszczenie światłocieni, a w portretach w zdumiewający sposób potrafiła oddać podobieństwo z uwiecznianą postacią (portretowała tylko osoby, z którymi czuła emocjonalną więź).
Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w Prudniku, Opolu, Cieszynie oraz Niemodlinie.
Zmarła w wieku pięćdziesięciu pięciu lat.
Publikujemy obraz artystki znajdujący się w zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej:  "Kwiaty" 1999 r., olej na płótnie, 81 x 93 cm, MP/P/1333.

Obraz:

Piotr Myszyński

Rok temu w nocy z 13 na 14 grudnia zmarł Piotr Myszyński, malarz, poeta i człowiek teatru. Żył i tworzył w Białej. Przez niemal całe życie zmagał się z ciężką chorobą.
Już w szkole podstawowej marzył o pantomimie. Po ukończeniu podstawówki i zdaniu egzaminów, został przyjęty do Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Jednocześnie uczył się w jednym z wrocławskich liceów. W tym czasie rozpoznano u niego  stwardnienie rozsiane. Dlatego szkołę średnią skończył w II Liceum Ogólnokształcącym w Opolu, a w roku 1983 ukończył Państwowe Studium Kulturalno - Oświatowe i Bibliotekarstwa. Od kiedy nie mógł tańczyć, zaczął malować. „Wciąż tańczę obrazem, kolorem. To moja pasja, moje życie, moja terapia” mówił. I tworzył pierwsze obrazy i wiersze.
W prudnickim Klubie Ludzi Piszących doskonalił warsztat pisarski, a pantomimę realizował w teatrze APAGA działającym przy Prudnickim Ośrodku Kultury.
W 1997 roku wydał tomik poezji pt. „Pantomima wierszy”, w 2001 roku kolejny tomik zatytułowany „Tańczę”. W 2018 roku wspólnie z matką, Anną Myszyńską, wydał trzecią książkę poetycką pt. „Pod wieżą”. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Z kolei obrazy wystawiał w kraju i zagranicą m.in. w Muzeum Ziemi Prudnickiej, Muzeum Regionalnym w Głogówku, Gminnym Centrum Kultury w Białej, Prudnickim Ośrodku Kultury, w pałacu w Mosznej, Galerii AUTOR w Opolu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku, Politechnice w Krakowie.
Od 2006 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. Brał udział w plenerach malarskich organizowanych przez ZPAP.
Zmarł w wieku sześćdziesięciu lat.
Prezentujemy jeden z obrazów Piotra będących w posiadaniu Muzeum Ziemi Prudnickiej:  "Widok z okna" 1995 r., olej na płótnie, 68 x 56 cm, MP/AH/443.

Obraz:

Oprac. Janusz Stolarczyk, Marcin Wiśniewski

 

Publikacja: Środa, 15 grudnia 2021r. godz.:10:14.

Inne aktualności dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru aktualności