Pablo Picasso – Ludzka Komedia

Pablo Picasso (1881-1973) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku, uznawany za współtwórcę kubizmu.

W niedzielę 16 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00 rozpocznie się wernisaż wystawy pt. „Pablo Picasso – Ludzka Komedia”. W Galerii Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!” przy ul. Rynek 2 w Prudniku zaprezentowanych zostanie 16 litografii – odbitek z oryginalnych płyt litograficznych powstałych z udziałem i pod nadzorem artysty.

Picasso był wielbicielem twórczości Honoré de Balzaca, wielkiego dziewiętnastowiecznego francuskiego realisty, dramatopisarza i powieściopisarza. W swojej karierze wielokrotnie odwoływał się do dzieł autora, a w pewnym momencie nawet wynajmował mieszkanie w Paryżu, które było miejscem akcji powieści Nieznane Arcydzieło  z 1845 roku, tegoż właśnie pisarza.

W 1954 roku wydawca Tériade, świadomy zainteresowania artysty Balzakiem, zlecił Picasso wykonanie serii ilustracji przedstawiających sceny z największego dzieła pisarza, La Comédie Humaine. Monumentalny zbiór 137 powiązanych ze sobą opowiadań, powieści i esejów przedstawia życie w okresie Restauracji Burbonów po rewolucji francuskiej i porusza takie tematy, jak pieniądze, władza, awans społeczny, macierzyństwo i ojcostwo, a także społeczeństwo i życie intymne.

Picasso stworzył zestaw liczący 180 rysunków i 16 kolorowych litografii po pracach w kolorowej kredce, aby zinterpretować historie La Comédie Humaine. Do druku tych prac wykorzystał ekspertyzę renomowanego studia litograficznego Atelier Mourlot w Paryżu, gdzie odbitki powstały pod kierownictwem artysty. Był to żmudny proces ręcznego tworzenia płyt dla każdego koloru żywych rysunków, jednakże osiągnięty litograficznie efekt utwierdza w opłacalności tego wysiłku.

Wystawę ze zbiorów Epicentrum Art Gallery można oglądać do 3 maja 2023 r.

Godziny udostępniania - od 18 kwietnia do 3 maja 2023 r.:

• od wtorku do piątku (dni powszednie) 10:00-16:00
  • soboty, niedziele i środa 3 maja 12:00-18:00
  • poniedziałki nieczynne

Wstęp bezpłatny.

Patronat medialny:

• Tygodnik Prudnicki / Teraz Prudnik
  • Prudnik24

Publikacja: Środa, 29 marca 2023r. godz.:08:23.